Jeśli dłużej musisz nosić gips

gipsUnieruchomiona ręka czy noga zazwyczaj swędzi, czasem także puchnie, drętwieje.
Ale możesz zaradzić kłopotom, które cię czekają w czasie długich tygodni z kończyną w gipsie. O opatrunek gipsowy musisz dbać. Nie wolno ci go moczyć, odłamywać, podcinać. Zniszczony gips trzeba bowiem będzie wymienić. Ryzykujesz, że podczas takiego zabiegu kości się przemieszczą i potem krzywo zrosną.

A jak dbać 0 chorą kończynę?
• Powinnaś ćwiczyć! Długi bezruch powoduje zanikanie mięśni, gorsze ukrwienie i dłuższe zrastanie się kości. Zginaj więc i ćwicz te stawy chorej kończyny, które nie są unieruchomione gipsem. Zalecane są również ćwiczenia izometryczne polegające na napinaniu mięśni – należy je robić kilka razy dziennie przez 3-5 minut. Choć może ci się to wydać dziwne, musisz także ćwiczyć zdrową nogą lub ręką, bowiem odruchowo napinają się wówczas mięśnie w tej chorej.

• Po pewnym czasie noszenia gipsu uczucie swędzenia pod nim stanie się nieznośne. To skutek złuszczania się naskórka, którego nie ma jak usunąć. Nie łap jednak pierwszego lepszego przedmiotu, by się nim podrapać. Pamiętaj, że „drapaczka” nie może mieć ostrych krawędzi, którymi łatwo pokaleczyć skórę. Nawet mała ranka pod gipsem może oznaczać duże kłopoty.

• Jeśli gips uwiera, nie podkładaj w to miejsce np. ligniny czy gazy bo bardzo szybko doprowadzisz do odleżyn, czyli martwicy skóry. Natychmiast idź do lekarza, by poprawił opatrunek. Podobnie, jeśli gips uciska ciało, powoduje obrzęki, sinienie i drętwienie unieruchomionej kończyny.