Kłopoty ze wzrokiem

Wśród osób pracujących przy komputerze, 96 na 100 ma dolegliwości narządu wzroku. Nadwerężenie wzroku, niewyraźne widzenie, suche i podrażnione oczy, także przekrwione lub łzawiące, bóle głowy, senność, apatia i zmęczenie to typowe objawy. Także bóle karku i pleców mogą być związane ze sposobem patrzenia w monitor.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że podczas ośmiu godzin pracy polegającej na wpatrywaniu się w szczegóły na ekranie nasze oczy wykonują około 30 tys. ruchów. Tak przeciążone oczy nie potrafią dostosować się do kolejnych wymagań. Do tego dokładają się często brak ostrości, nadmierna jaskrawość i migotanie ekranu monitora. Jeżeli dochodzi do zmniejszenia częstotliwości mrugania powiekami, powoduje to rzadsze zwilżanie powierzchni oka, a to już prawie syndrom Sicca, objawiający się wysychaniem i zmętnieniem rogówki oraz stopniową utratą wzroku. Winę ponoszą też sami użytkownicy. Nie wykorzystują oni zalet dużego ekranu, poprzez dobór odpowiedniej wielkości czcionki, a umieszczają na ekranie jak najwięcej informacji, poprzez stosowanie małych czcionek, kosztem obciążania własnego wzroku.

Szczególnie powinny uważać przy pracy z komputerem kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne. Są narażone przez to na zespół suchego oka. Należy też pamiętać o oszczędzaniu wzroku. Stosowanie czarnego pisma na jasnym tle działa najłagodniej.

Wady wzroku

Krótkowzroczność (Miopia)
Krótkowzroczność jest najbardziej rozpowszechnioną wadą refrakcji oka.

OBJAWY
Konieczność wytężania wzroku po to, by przeczytać coś na tablicy, oglądać telewizję lub zobaczyć znak jest zazwyczaj jedną z najwcześniejszych oznak krótkowzroczności. Kolejnym sygnałem powstania wady są trudności z ostrym widzeniem z daleka w nocy, zamazany obraz z tworzącą się wokół obwódką.
Nadwzroczność (Hypermetropia)
Nadwzroczność to wada mająca wpływ na jakość widzenia z bliska. Jest to niezwykle rozpowszechniony problem: uważa się, że aż 50 proc. wszystkich osób korzystających z form korekcji wzroku (okulary, soczewki kontaktowe, itp.) ma nadwzroczność. Wada ta nazywana jest też , hypermetropią”.

OBJAWY
Zamazany obraz, zwłaszcza podczas patrzenia z bliska, oraz trudności z dłuższym czytaniem. Wada może być także przyczyną bólów głowy i podrażnienia spojówki. Nadwzroczność jest z natury dziedziczna i najczęściej przejawia się we wczesnym dzieciństwie, chociaż może się nie objawiać przez wiele lat.

Astygmatyzm
Mówiąc o astygmatyzmie mamy na myśli problemy związane z ogniskowaniem, które sprawiają, że widziany obraz jest zamazany i zniekształcony. Łączy się zazwyczaj z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością.

OBJAWY
Widziane obrazy są nieostre i zniekształcone; często pojawiają się bóle głowy, pieczenie i przemęczenie oczu. Obiekty, które pochylone są w pewnym kierunku, mogą być widziane lepiej niż inne, w zależności od rodzaju astygmatyzmu.

Sprawdź, czy masz wadę wzroku

•    Popatrz na ekran komputera prosto, a następnie pochyl głowę w lewo, po chwili w prawo. Czy lepiej widzisz litery przy przechyleniu głowy?

1.    tak

2.    nie

•    Czytasz wieczorem książkę/gazetę. Czy zdarza się, że litery Ci „uciekają” i musisz przerywać czytanie?

1.    tak

2.    nie

•    Oglądasz telewizję. Czy lepiej widzisz, gdy zmrużysz oczy?

1.    zdecydowanie tak

2.    nie robi mi to różnicy

•    Ile godzin spędzasz codziennie przy komputerze?

1.    co najmniej 5

2.    mniej niż 5

•    Czekasz na autobus. Z jakiej odległości potrafisz rozpoznać jego numer?

1.    dopiero, gdy podjedzie na przystanek

2.    rozpoznaję bez problemu, gdy autobus jest jeszcze daleko

•    Jak często bolą cię oczy lub głowa w czasie pracy z komputerem lub bezpośrednio po niej?

1.    codziennie

2.    sporadycznie

•    Jak często po pracy przy komputerze masz problemy z ostrym widzeniem przedmiotów oddalonych od Ciebie?

1.    bardzo często

2.    sporadycznie

Odpowiedzi: jeśli co najmniej 2 razy wybrałeś odpowiedź „1” – masz problem ze wzrokiem, prawdopodobnie masz wadę wzroku. Skonsultuj się z okulistą.