Niemowlę nie chce spać

mama1Niemowlę musi spać czterokrotnie dłużej niż Ty! Jak ułatwić mu zasypianie w upalny, letni dzień? Twoje maleństwo bez względu na porę roku potrzebuje ogromnej ilości snu, bo właśnie wtedy rośnie. Jednak latem może mieć z tym problem, ponieważ wcześnie robi się jasno i późno zapada zmierzch, a temperatura otoczenia bywa wysoka. Wszystko to nie sprzyja zasypianiu.

Już w drugim kwartale życia maluch staje się bardzo wrażliwy na to, w jakich warunkach śpi. Wybudzić go może nie tylko gwałtowny hałas za oknem, ale też np. zbyt duża ilość światła, jaka wpada do pokoju, gdy słońce wyjrzy zza chmur. Pamiętaj, że rano niemowlę ma silną potrzebę snu. Większość maluszków „dosypią” noc, podczas której budzi się (czasem kilkakrotnie) na karmienie. Zadbaj więc, by nie raziło wtedy szkraba słońce.

Choć lato skłania do ozdabiania okien lekkimi, jasnymi zasłonami, w pokoiku dziecka powieś nieprzepuszczające światła. Dobrym rozwiązaniem są rolety zaciemniające, które możesz zamontować bezpośrednio na szybie okiennej lub poniżej karnisza, między oknem a firanką (wtedy barwa i gęstość zasłon nie mają znaczenia). Zaciemnienie jest konieczne, gdy okna wychodzą na południowy wschód, bo w takim pokoju wcześnie i na długo robi się jasno.

Jeśli dzień jest wyjątkowo upalny, możesz w oknie zawiesić zamiast firanki wilgotne prześcieradło lub inną bawełnianą tkaninę. To doskonała ochrona nie tylko przed światłem, ale też upałem. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie klimatyzatora. Nie tylko zapewni on odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, ale także ograniczy ilość kurzu, jaki dostaje się przez otwarte okna.

Jeśli ustawiasz wózek ze śpiącym dzieckiem na balkonie lub w ogródku, pamiętaj, że powinien on cały czas być w cieniu. Możesz osłonić go dużym parasolem plażowym lub parawanem. Cień dają też okoliczne drzewa i ściany. Pamiętaj jednak, że słońce zmienia swój kąt padania i pół godziny później jest już w innym miejscu. Nie zapomnij więc często przestawiać wózka lub osłony tak, by maluszek cały czas spał w cieniu.

W dzień maluszek powinien spać pod lekką, bawełnianą kołderką lub w śpiworku. Nie ma potrzeby przebierać go w piżamkę, chyba że ma zwyczaj rozkopywania się. Wtedy najlepszy będzie luźny, ale zakrywający całe ciało strój, np. pajacyk czy spodenki i koszulka z dłuższym rękawkiem. Jeśli maluszek lubi spać pod ciepłą kołderką, w upalne dni może mieć na sobie tylko pieluszkę lub body. Przez pierwszy miesiąc życia nakładaj mu do snu lekką batystową lub bawełnianą czapeczkę.

Jeśli dokoła dziecka latają owady, zawieś nad łóżeczkiem moskitierę – tiul przepuszczający powietrze. Aby dobrze zabezpieczył on malucha przed komarami czy osami, musi zasłaniać całe łóżeczko – także po bokach. Pamiętaj, że tam, gdzie przebywają dzieci, nie wolno stosować urządzeń odstraszających owady, które włącza się do kontaktu. Jeśli chcesz użyć środka na pozbycie się latających intruzów, poszukaj preparatu bezpiecznego dla najmłodszych, np. specjalnych kremów.

Jedna solidniejsza drzemka w ciągu dnia przyda się także Tobie. Kładź się razem z maluszkiem w dobrze wywietrzonym, zacienionym pokoju. Maluch, czując Twoją bliskość, łatwiej zaśnie nawet w największy upał.

Im dziecko starsze, tym ważniejsza staje się obecność… przytulania Gdy zauważysz, że maluszek mocniej ściska róg kocyka lub poduszeczkę, podsuń mu coś miękkiego, np. misiaczka. Bez względu na to, co będzie przytulanką, dbaj, by była czysta, ale neutralna zapachowo. Niemowlęta są bowiem bardzo wrażliwe na zapachy. Jeśli ukochany miś czy kocyk będą pachnieć płynem do zmiękczania tkanin, to zamiast uspokoić dziecko, tylko je rozdrażnią. Mogą też wywołać u malca alergię. Po każdym wypraniu przytulanki starannie ją więc wywietrz.

ILE POWINNA TRWAĆ DRZEMKA

•    NOWORODEK przesypia około 21 godzin na dobę, w ciągu dnia zasypia aż 7-8 razy.

•    4-15-TYG0DNI0WE NIEMOWLĘ potrzebuje 4-5 drzemek, trwających od pół do półtorej godziny.

•    3-6-MIESIĘCZNEMU dziecku wystarczają już trzy lub cztery (trwające od pól do półtorej godziny).

•    POWYŻEJ PÓŁ ROKU w ciągu dnia maluch zasypia zwykle dwa lub trzy razy, na około dwie godziny.

•    ROCZNE DZIECKO  potrzebuje jednej dwugodzinnej drzemki lub dwóch nieco krótszych.